Masa zieleni
Ilość odpadów BIO rośnie wiosną i latem, ale także wzrasta z roku na rok. Co zrobić, jeśli pojemnik przydomowy nie wystarcza? Gdzie można oddać odpady BIO?
Odpadów BIO nie wrzucajcie do pojemnika, czy kontenera na odpady zmieszane. Są to odpady, które wrzucamy do pojemnika na BIO, ale można je przywieźć także do jednego z dwóch PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można je dostarczyć na ul. Przemysłową lub na ul. Transportową. Ważne pytanie: czy można przywieźć każdą ilość? Można, ale trzeba tu zastrzec, że jeśli odpadów jest bardzo dużo, to należy dostarczyć je od razu do PSZOK-u centralnego, czyli na ul. Komunalną 3. Tam znajduje się PSZOK, który je przyjmie. PSZOK ten jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30. Dlaczego tak? Chodzi o to, że na PSZOK-ach przy ul. Przemysłowej i ul. Transportowej kontenery zapełniłyby się zbyt szybko. Niektórzy mieszkańcy powiatu potrafią przywieźć naprawdę znaczące ilości zielonej masy, włącznie z kilkunastometrowymi drzewami w całości. Pamiętajmy, że wszystkie odpady trzeba samodzilenie zważyć. Muszą być tak przygotowane, aby można je było umieścić na wadze, która ma tez ograniczoną powierzchnię. Najlepiej, aby były pocięte i zebrane tak, aby można je było bez problemu zważyć. Ogólnie rzecz biorąc wszystkim głogowianom należy się pochwała. Z roku na rok odpady te są coraz bardziej czyste; coraz mniej w nich różnego rodzaju dodatków, takich, jak folia, plastik i inne. Mieszkańcy częściej pamiętają też, że do pojemników i kontenerów nie należy wrzucać odpadów pochodzenia zwierzęcego. Świadomie unikamy w ten sposób gryzoni, robaków i przykrych „zapachów”. Gorsza wiadomość jest taka, że w pojemnikach, choć jest lepiej, nadal znajdują się te odpady, zwłaszcza worki foliowe. Trzeba wiedzieć, że nie ma takiej maszyny, która potrafiłaby oddzielić te worki od masy zieleni i resztek jedzenia. Takie BIO, to jednak nie BIO. Pojemnik musimy po prostu zacząć traktować serio, tak, jakbyśmy traktowali własne kompostowniki. Nikt świadomy nie wyrzuca na kompost baterii, reklamówek, szkła, worków foliowych i plastiku. W końcu chodzi o to, aby przerobiony kompost kiedyś wykorzystać.
Co zatem wrzucać? Lista jest prosta: liście, gałęzie, resztki roślin, obierki, ziemię doniczkową, zepsute warzywa i owoce, fusy po kawie i herbacie, skorupki od jajek. Najważniejsze abyśmy pamiętali, że jeśli przynosimy pod pojemnik odpady BIO w worku foliowym, to BIO wrzućmy do BIO, a worek do zmieszanych po opróżnieniu. Dziękuję tym, którzy tak właśnie robią. W końcu cała idea zmierza do jednego: trzeba naśladować naturę. Pamiętajmy też ostatecznie o jednym: zawsze możemy zamówić kontener.
Rafał Sikora